Warszawa Męskie Granie 2019


Galeria


Scena Główna

Daria Zawiałow

Daria Zawiałow

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. DARIA ZAWIAŁOW otrzymała również dwie nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach „Fonograficzny debiut roku” oraz „Album roku alternatywa”.

Kortez

Kortez

Pochodzący z Iwonicza ewenement na polskiej scenie. W 2015 roku zadebiutował piosenką „Zostań”. Błyskawicznie zyskał rozgłos i sympatię zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa nieprzekombinowane piosenki o miłości i jej braku. Małomówny, o ciepłym i przenikliwym spojrzeniu, bardzo szybko stał się ponadpokoleniowym głosem w naszym kraju. KORTEZ ma na swoim koncie dwa studyjne albumy wydane przez Jazzboy Records („Bumerang” – potrójna platyna za sprzedaż; „Mój dom” – potrójna platyna za sprzedaż) oraz kilka minialbumów, w tym „Mini dom” (platynowa płyta). Otrzymał również Fryderyki, m.in. za fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku, Album Roku czy Teledysk Roku. Wziął udział w dwóch wyjątkowych kampaniach społecznych: w 2018 roku wspólnie z Ośrodkiem Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej POR oraz Towarzystwem Nasz Dom włączył się w akcję, w której razem z chłopcem, który znalazł rodzinę zastępczą, zagrał na pianinie utwór „Dla mamy”. Specjalnie przygotowany teledysk wspiera szukanie rodzin, żeby dać dzieciom szansę na lepsze życie. W 2019 roku został Ambasadorem Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum POLIN. Jest to akcja społeczno-edukacyjna upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim. W 2018 wraz z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim nagrał singel „Początek”, promujący dziewiątą trasę Męskiego Grania, a powstały obraz osiągnął już ponad 77 miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Miliony wyświetleń osiągają również inne utwory oraz teledyski KORTEZA m.in. „Pierwsza” (39 mln), „Hej Wy” (24 mln), „Nic tu po mnie” (17 mln), „Zostań” (16 mln) i „Dobry moment” (16 mln). Artysta wystąpi w składzie Orkiestra Orkiestr na koncercie w Warszawie.

Maria Peszek

Maria Peszek

Maria Peszek – wokalistka / aktorka / autorka tekstów / performerka Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała cztery albumy solowe: „miasto mania” (2005), „Maria Awaria” (2008), „Jezus Maria Peszek” (2012), „Karabin” (2016). Każdy z nich wywoływał burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem, stając się platynowym i podwójnie platynowym, łącznie sprzedając się w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy i czyniąc Marię Peszek jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Określana jako „koncertowe zwierzę” Maria Peszek zagrała ponad 400 entuzjastycznie odebranych koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach. Laureatka prestiżowych nagród między innymi: Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdech „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Przez pięć lat prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program — Radio Maria. Autorka przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych, niejednokrotnie wstrząsających polską opinią publiczną, Maria Peszek wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej.

Bass Astral x Igo

Bass Astral x Igo

Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnoszą do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Ich koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. Duet ma na koncie dwa długogrające albumy. W 2016 roku zadebiutowali krążkiem „Discobolus”, a w marcu ubiegłego roku wyruszyli w trasę, by promować drugą płytę - „Orell”. Zrobiła ona sporo zamieszania na rynku muzycznym, co poskutkowało całkowicie wyprzedaną wiosenną trasą koncertową w 2018 roku. Następnie zespół zagrał kilka koncertów w ramach projektu Bass Astral x Igo Orchestra, w którym artyści połączyli elektroniczne brzmienia z muzyką klasyczną. Duetowi na scenie towarzyszył kwartet smyczkowy, sekcja dęta oraz sekcja rytmiczna. Latem zespół zagrał na największych polskich festiwalach, m.in. Open'erFestival, Audioriver, Kraków Live Festival, OFF Festival. Duet pojawił się również na ubiegłorocznej trasie Męskiego Grania, występując w Warszawie i w Żywcu. Po półrocznej przerwie, w styczniu 2019 roku, duet zagrał na Eurosonic Noorderslag–showcase'owym festiwalu w Groningen oraz całkowicie wyprzedanej wiosennej trasie koncertowej w największych polskich miastach.

Krzysztof Zalewski

Krzysztof Zalewski

Potrzeba kontaktu z publicznością jest nieodłącznym elementem życia Krzysztofa Zalewskiego. To, że jest to człowiek orkiestra, który nie może żyć bez sceny – wiedzą już wszyscy. Najpierw były koncerty zagrane w prawie każdym zakątku Polski z materiałem z „Zeliga”. Później niesamowity one man show, gdzie Krzysztof jeden jedyny na scenie wykonywał nowe wersje zawiłych numerów z debiutanckiego albumu. Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 roku płyta „Złoto” – zresztą ozłocona już przez Związek Producentów Audio Video. Na tym albumie możemy usłyszeć, że mniej znaczy więcej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Nie można jednak powiedzieć, że na „Złoto” złożyły się same ballady, śpiewane do wtóru łkającej cicho gitary. Dominują tu numery dynamiczne, czy wręcz drapieżne, które były wytańczone przez fanów na koncertach do ostatnich dźwięków. Uproszczone aranżacje, organiczne brzmienie i bardziej bezpośredni przekaz zostały docenione przez dziesiątki tysięcy fanów na koncertach w całej Polsce. Kolejny spektakularny sukces przyniosła Krzyśkowi płyta „Zalewski śpiewa Niemena”. Koncerty zagrane w wyjątkowym składzie, które promowały to wydawnictwo początkowo grane w klubach, przeniosły się do filharmonii i zabrzmiały w najpiękniejszych koncertowych salach w Polsce. Wszystkie te sukcesy złożyły się finalnie na nagrodę polskiej branży fonograficznej w postaci dwóch Fryderyków w 2018 roku – nagrody w kategoriach Nowe Wykonanie za album Zalewski śpiewa Niemena i Kompozytor Roku, którą Krzysiek razem z Dawidem Podsiadło odebrał za utwór „Początek”. Dodatkowo teledysk do tej piosenki również został nagrodzony Fryderykiem.

Orkiestra Orkiestr

Męskie Granie od dziesięciu lat promuje najlepszą polską muzykę. Przez ostatnią dekadę w projekcie wzięło udział wielu niezwykle utalentowanych artystów, a nagrane na potrzeby trasy single zdobywały wysokie miejsca na listach przebojów. Specjalnie na dziesięciolecie Męskiego Grania stworzona została supergrupa – ORKIESTRA ORKIESTR, która zagra w Warszawie i Żywcu. W zespole wystąpią artyści znani z singli promujących trasę – poza ujawnionymi wcześniej Nosowską, Igo, Organkiem i Zalewskim zobaczymy Smolika, Abradaba, Brodkę, Fisza, Korteza (Warszawa), Lecha Janerkę, Marka Dyjaka, Macieja Maleńczuka, Melę Koteluk, O.S.T.R, Piotra Roguckiego, Spiętego (Warszawa) i Wojciecha Waglewskiego. Artyści wykonają wszystkie dotychczasowe single promujące trasę, w tym m.in. „Kobiety nam wybaczą”, „Elektryczny”, „Wataha”, czy tegoroczny hymn Męskiego Grania – „Sobie i Wam”.

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

Scena Ż

Robert Cichy

Robert Cichy

Gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent, który do tej pory udzielił się na ponad 50 płytach polskich artystów. Lider zespołów Chilli oraz June. W lutym 2018 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę – „SMACK”, która otrzymała nagrodę Fryderyków w kategorii Album Roku Blues, Country. Krążek, który utrzymany jest w klimacie amerykańskiego południa z elementami mocnego hip-hop'owego bitu i energetycznym brzmieniem gitar, zyskał bardzo dobre opinie wśród recenzentów, a Cichy nazwany został muzycznym szaleńcem, umiejętnie mieszającym i spajającym różne style muzyczne. Teksty i muzyka na wydawnictwie są autorstwa Cichego, który nagrał także wszystkie instrumenty i wyprodukował cały album.

The Cassino

The Cassino

Zespół The Cassino powstał w 2013 roku w Braniewie. Pierwsze kroki stawiali w starym wojskowym kasynie, od którego (jak nietrudno się domyślić) wzięli swoją nazwę. Jeszcze jako duet – Piotr Dawidek (perkusja) i Hubert Wiśniewski (gitara) stworzyli swój pierwszy materiał koncertowy. Dopiero po 3 latach zaprezentowali swoją muzykę publicznie, wygrywając kilka lokalnych festiwali dla młodych twórców. W tym samym roku wzięli udział w 11. edycji popularnego programu „Must Be The Music”, w którym zebrali bardzo dobre recenzje. W 2017 roku wraz z basistą Jackiem Łączyńskim wydali debiutancką EP-kę „The Cassino”, w całości z angielskimi tekstami. Kilka miesięcy później miejsce Jacka zajął Michał Badecki, ostatecznie kompletując skład zespołu. Z ważniejszych wydarzeń w dotychczasowej karierze The Cassino warto odnotować występ w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w ramach konkursu „Start Na Granie”. Po zwycięstwie w koncercie półfinałowym zespół został zaproszony przez Tomasza Żądę do audycji „Trójka żąda debiutów”. Muzykę The Cassino ciężko jednoznacznie zaszufladkować. Rock miesza się tu z bluesem i funkiem, choć słychać też wyraźne inspiracje zespołami wyspiarskiego indie rocka. The Cassino zachowuje swój indywidualny charakter – stawiając na emocje i szczerość, których sporo znajdziemy w tekstach Huberta Wiśniewskiego. EP-ka „Zima”, której premiera miała miejsce na tegorocznym poznańskim festiwalu Spring Break, jest pierwszym podejściem zespołu do twórczości w ojczystym języku.

Kasai

Kasai

Kasai, czyli Kasia Piszek to warszawska wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka i producentka. Fani muzyki alternatywnej widzieli ją już na scenie wiele razy i często były to występy przed dużą publicznością. Od wielu lat występuje bowiem w zespołach m.in. Moniki Brodki, Artura Rojka czy Pauliny Przybysz (współtworząc projekt Rita Pax). Pisała też piosenki dla takich artystów jak: Edyta Górniak, Natalia Kukulska i Patrycja Markowska. 10 maja 2019 roku miała premierę jej debiutancka, solowa płyta Equals, wydana nakładem niezależnego wydawnictwa ART2 Music. Album jest swego rodzaju drogą w głąb siebie, podążaniem za swoim wewnętrznym głosem, procesem stawania się sobą. Muzyka na nim jest plastyczna, obrazowa i wielopłaszczyznowa. Mocno porusza wyobraźnię. Można ją wpisać w nurt szeroko pojętego popu alternatywnego, choć słychać w niej niewątpliwie inspirację filmem, operą i muzyką symfoniczną. Jej niezaprzeczalnym atutem jest warstwa aranżacyjna o nieoczywistych konstrukcjach i wymowie. Płyta „Equals” jest w pełni autorska. Aby opisać muzyką to co trudne do wyrażenia poprzez słowo, artystka sięgnęła po różne, czasem skrajne środki wyrazu. Stąd w dwóch utworach pojawia się orkiestra kameralna, w kolejnych – syntezatory, a album otwiera piosenka, w której przetworzony głos staje się inspiracją dla całej aranżacji. Koncert „Kasai: Equals” to wyjątkowe, mocne, emocjonalne i intymne spotkanie. Kasai zaprasza słuchacza w unikalną podróż szlakiem osobistych przeżyć i przemyśleń. Chwilami eteryczną, liryczną i ulotną, chwilami mroczną, pełną napięć i sprzeczności.

Mrozu

Mrozu

Po 10 latach od debiutu oraz po dwóch latach od przełomowej płyty „ZEW” Mrozu serwuje nam kolejną porcję muzyki. Iskrą do powstania piątego już albumu było ponowne połączenie sił kompozytorsko–producenckich z Dryskullem. Rok spotkań w domowych studiach zamienił się w podróż przez euforię, nostalgię, metafizykę, aż po szorstką prozę życia. Cała ta rezonująca energia wybrzmiała w dźwiękach ich wspólnych fascynacji rock&rollem, soulem czy bluesem. Marcin Bors pomógł zespolić świat korzeni ze światem współczesnych nagrań, przyprawiając utwory szczyptą swojego producenckiego pieprzu, nie tylko w warstwie gitarowej. Parę numerów łobuzerską liryką wsparł Ras (Rasmentalism), tworząc kolejny wymiar tej muzycznej opowieści. Poprzednie produkcje pochodzącego z Wrocławia artysty uzyskały status Złotej Płyty („ZEW”) oraz Platynowej Płyty („Rollercoaster”). „AURA” kontynuuje myśl, dzięki której narodził się „ZEW”, wynosząc ją na jeszcze wyższy poziom energetyczny. Zamieszczony na nowym albumie artysty utwór „Napad” zdążył już podbić listy przebojów. – Pisanie muzyki pod film to niezłe wyzwanie, jakiego zawsze chciałem się podjąć. Kiedy przeczytałem scenariusz oraz zobaczyłem obsadę „Na bank się uda" to udać się musiało. Był to bardzo inspirujący impuls, który szybko stworzył projekcję w mojej głowie. Razem z Rasem mieliśmy nie lada frajdę siedząc nad tekstem, w którymmyślę, że udało nam się oddać ducha fabuły, a muzyczna warstwa bujającego „ghetto soulu” jeszcze to podkreśliła. Tym bardziej cieszę się, że kawałek „Napad” znalazł się również na mojej nowej płycie pt. „AURA”– mówi artysta.Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.