Kraków Męskie Granie 2019


Galeria


Scena Główna

Jamal

Jamal

Dwa lata czekaliśmy na kolejny album zespołu Jamal. „Czarny Motyl’ ujrzał światło dzienne 31 maja tego roku. Płyta powstała przy współpracy z Maciejem Wasio, czyli szarą eminencją wielu wybitnych utworów oraz albumów. Artyści wspólnie odkryli chęć do nagrania albumu w klimacie bardziej rockowym, z wpływami Jamala z dawnych lat. “Ten album jest zdecydowanie bardziej poważny i refleksyjny” - mówi Miodu, lider zespołu Jamal. Płyta ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. Jamal powstał w Radomiu w 1999 roku z inicjatywy Tomasza "Mioda" Mioduszewskiego i Łukasza Borowieckiego. Niebywała popularność zespołu zaczęła się od albumu "Rewolucje", która zrobiła międzynarodową karierę za sprawą popularnej brytyjskiej kapeli Mattafix oraz singlowi “Policeman” z tej płyty, który do dzisiaj możemy usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych. Jamal ma za sobą 4 wydane albumy: “Rewolucje”, “Urban Discotheque”, “Miłość” oraz ostatni “1994”

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz

Natalia Przybysz to zdecydowanie jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej, a do tego kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. Poznaliśmy ją w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały współtworząc Sistars. Zespół okazał się fenomenem, kreującym nową jakość na polskim rynku, zdobywającym nagrody, przychylne recenzje dziennikarzy i szczyty list przebojów. Po zakończeniu działalności Sistars, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi. Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Ten w założeniu jednorazowy występ na Festiwalu Woodstock został tak ciepło przyjęty, że Natalia postanowiła przekuć go w całą trasę, a ta okazała się ogromnym sukcesem. Naturalną więc konsekwencją było pójście o krok dalej i nagranie albumu „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin”, którym Natalia Przybysz składa hołd jednej z największych legend muzyki. Praca nad tym projektem pchnęła Natalię w kierunku brzmień blues, soul, jazz i funk, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji ciepłych, motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji w 2014 roku powstał „Prąd”. To z tego albumu pochodzą takie utwory jak: „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku. W 2017 roku światło dzienne ujrzał album „Światło nocne”. Na płycie znalazły się takie utwory jak: tytułowe „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, „Świat wewnętrzny” i „Przez sen”. Za tę płytę Natalia Przybysz ponownie otrzymała Fryderyka, tym razem w kategorii Album Roku Pop. Od czasu płyty „Prąd” każdy kolejny album Natalii nagradzany jest kolejnym Fryderykiem. Ta sytuacja powtórzyła się również w roku ubiegłym, kiedy to najnowsza płyta „Jak Malować Ogień” (2019) ponownie została uhonorowana statuetką Fryderyk. Znów w najważniejszej kategorii tej nagrody – Album Roku POP. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż na albumie pojawiły się tak doskonałe utwory jak „Ciepły Wiatr” czy „Kochamy Się Źle”, których w ubiegłym roku słuchała cała Polska. Pod koniec roku 2020 został zarejestrowany koncert akustyczny Natalii w ramach prestiżowej serii MTV Unplugged, który miał premierę na początku roku 2021. W marcu ukazał się album będący zapisem muzycznym tego niecodziennego wydarzenia. Na albumie usłyszymy wielu wspaniałych gości, m.in. Hanię Rani, Paulinę Przybysz czy RALPHA KAMINSKIEGO. Muzycznie dopełniają całości doskonali instrumentaliści oraz nowe aranżacje największych hitów Natalii.

O.S.T.R.

O.S.T.R.

Adam Ostrowski – muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce. Od 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hip-hopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko. Autor 21 autorskich albumów muzycznych. Posiadacz ośmiu platynowych i sześciu złotych płyt, w tym dwóch podwójnie i jednej potrójnie platynowej. Pięciokrotny laureat Fryderyka,laureat nagrody Bestseller Empiku 2016 oraz nagrody kulturalnej Onetu O!Lśnienia 2016 w kategorii muzyka popularna. Od zawsze w nieprzerwanej trasie koncertowej. Jeden z pionierów w wykorzystaniu zespołu instrumentalistów w czasie koncertów hip-hopowych w Polsce. Jego płyty wielokrotnie debiutowały na pierwszym miejscu zestawienia sprzedaży OLIS. Doceniony przez Czesława Niemena, współpracował z Michałem Urbaniakiem i Januszem Grzywaczem (zespół Laboratorium). Razem z Kasią Nosowską był dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie 2013, a w 2016 był jednym z liderów Męskie Granie Orkiestra. W ramach prestiżowego cyklu Made In Polska dał dla TVP Kultura niezwykły, wspaniale wyprodukowany koncert. Marka MTV wybrała O.S.T.R. na pierwszego polskiego artystę, którego akustyczny koncert przywróci polskim widzom format „Unplugged” po 7 latach przerwy. Lubiany i doceniany za granicą, współpracował z muzykami z amerykańskiej, brytyjskiej i holenderskiej sceny hiphopowej. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, pomysłowo wykorzystuje przyswojoną wiedzę klasyczną w kompozycjach opartych na czarnej muzyce miejskiej. O.S.T.R. pochodzi z muzycznej rodziny, urodził się i wychował w Łodzi. Od miasta tego otrzymał w 2017 roku tytuł Honorowego Obywatela oraz Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Łodzi. Od 2001 roku związany z wytwórnią Asfalt Records. Ostatni studyjny album to wydany 22 lutego 2019 roku„Instrukcja obsługi świrów” promowany singlami „Chevy Impala”, „Eden” i „Monochrom” (gościnnie Green).

Bass Astral x Igo

Bass Astral x Igo

Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnoszą do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Ich koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. Duet ma na koncie dwa długogrające albumy. W 2016 roku zadebiutowali krążkiem „Discobolus”, a w marcu ubiegłego roku wyruszyli w trasę, by promować drugą płytę - „Orell”. Zrobiła ona sporo zamieszania na rynku muzycznym, co poskutkowało całkowicie wyprzedaną wiosenną trasą koncertową w 2018 roku. Następnie zespół zagrał kilka koncertów w ramach projektu Bass Astral x Igo Orchestra, w którym artyści połączyli elektroniczne brzmienia z muzyką klasyczną. Duetowi na scenie towarzyszył kwartet smyczkowy, sekcja dęta oraz sekcja rytmiczna. Latem zespół zagrał na największych polskich festiwalach, m.in. Open'erFestival, Audioriver, Kraków Live Festival, OFF Festival. Duet pojawił się również na ubiegłorocznej trasie Męskiego Grania, występując w Warszawie i w Żywcu. Po półrocznej przerwie, w styczniu 2019 roku, duet zagrał na Eurosonic Noorderslag–showcase'owym festiwalu w Groningen oraz całkowicie wyprzedanej wiosennej trasie koncertowej w największych polskich miastach.

ØRGANEK

ØRGANEK

ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do chwili obecnej zespół wydał dwie płyty długogrające („Głupi” w 2014 – nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Rock oraz „Czarna Madonna” w 2016 – Fryderyki 2017 w kategorii Album Roku Rock oraz Piosenka Roku) – obydwa albumy uzyskały status platynowej płyty. W latach 2016 – 2017 zespół był trzonem Męskie Granie Orkiestry i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek. W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał do chwili obecnej kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Francja, Anglia, Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Bułgaria), ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków. Jego piosenki zajmują czołowe miejsca na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych. ØRGANEK jest również stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in. Woodstock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Męskie Granie, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Green Festival i wiele innych). Pod koniec marca 2019 roku, zespół ØRGANEK wydał dwupłytową, platynową reedycję albumu „Czarna Madonna”. Wydawnictwo zawiera dwa premierowe utwory, między innymi „Niemiłość” oraz inne piosenki kojarzące się z działalnością zespołu wcześniej niepublikowane, co jednocześnie można będzie potraktować jako podsumowanie pięcioletniej działalności oraz wstęp do nowego etapu, który grupa chce zacząć nowym albumem planowanym na przełom tego roku. W roku 2020 pomimo pandemii zespół wydał dwa single promujące nowy album. Pierwszy singiel nosił tytuł „POGO”. Drugi singiel pt. „WALCZ” stał się częścią kampanii stworzonej przy współpracy zespołu ØRGANEK oraz fundacji CZŁOWIEK wspierającej osoby w kryzysie psychicznym. Dzięki tej współpracy powstała pierwsza w Polsce mapa wsparcia – www.mapawsparcia.pl, na której podane są wszystkie adresy placówek, które bezpłatnie wspierają osoby w kryzysie psychicznym. Wiosną roku 2021 zespół ØRGANEK planuje wydać trzeci singiel z albumu, którego premiera jest planowana na jesień 2021.

NOSOWSKA

NOSOWSKA

Kłopotliwe jest przedstawianie Katarzyny Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to Artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko Hey ma wolne, Nosowska solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza. Ostatnio eksploruje też sfery spoza świata muzycznego. Od roku bardzo aktywnie działa na Instagramie, gdzie prowadzi treningi fatness i przybierając śmieszną gębę, mówi o życiu, show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Prosto, zwięźle, szczerze, szalenie błyskotliwie i dowcipnie. Cykl filmików „A ja żem jej powiedziała…” stał się inspiracją do książki o tym samym tytule, która stała się bestsellerem roku 2018 . Na polu muzycznym Nosowska również nie próżnuje, jesienią 2018 ukazał się jej kolejny solowy album BASTA, który szybko pokrył się złotem. Tym razem za stronę muzyczną i produkcję odpowiada Michał FOX Król, którego mocnymi beatami tętni ten krążek. To zbiór 11, bardzo osobistych w warstwie tekstowej, utworów, jak sama Nosowska mówi - „to najważniejsza płyta”. Jesienią 2020 roku premierę miała druga książka Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”, która została bestsellerem 2020 roku. To książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”.

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

Scena Ż

Runforrest

Runforrest

Każdy jego koncert spotyka się z niesamowicie pozytywnym odbiorem. Ma za sobą bardzo udane występy podczas OFF Festivalu, Enea Spring Break, Opole Songwriters Festival oraz Czad Festiwalu. Występował między innymi przed Kortezem, Benem Caplanem, czy Public Service Broadcasting. 10 listopada 2017 roku ukazał się jego debiutancki minialbum. Materiał wielokrotnie gościł na antenie Radiowej Trójki, a sam Piotr Stelmach określił go mianem jednego z najciekawszych polskich wydawnictw końcówki 2017 roku. Wiosną 2019 artysta planuje premierę nowego wydawnictwa.

Linia Nocna

Linia Nocna

Duet elektroniczny, który tworzą Monika Mimi Wydrzyńska i Mikołaj Trybulec. Debiutowali w czerwcu 2017 roku singlem „Znikam na chwilę”, za który otrzymali nagrodę redakcji Chillizet w plebiscycie na „Chilloutowy utwór roku 2017”. Dziś klip do utworu ma ponad pół miliona odsłon na YouTubie. 16 marca 2018 roku na rynku pojawił się debiutancki album Linii Nocnej „Znikam na chwilę” (Wydawnictwo Agora) z gościnnym udziałem Kuby Sienkiewicza i Buslava. Patronat nad płytą objęli radio Chili Zet, Co Jest Grane24, CGM, JazzSoul.pl oraz Glamour.pl. Album był nominowany do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku elektronika. W kwietniu ich piosenka „9 mostów” z udziałem Otsochodzi ukazała się na składance Flirtini „Heartbreaks&Promises vol.4” – najważniejszej kompilacji z muzyką młodych polskich twórców (dziś utwór ma milion odsłon). Z kolei w czerwcu zespół zaskoczył fanów kolejnym, niepublikowanym wcześniej utworem „Zielone Żoli”, który trafił na playlisty m.in. Radia Eska i Radia Zet. Podczas sezonu wiosenno-letniego 2018 roku Linia Nocna wystąpiła m.in. na Spring Break Festival, Co Jest Grane 24 Festival i Local Warming Festival. Zwieńczeniem sezonu festiwalowego był dla nich występ na głównej scenie Kraków Live Festival.

Karolina Czarnecka

Karolina Czarnecka

Karolina Czarnecka to artystka interdyscyplinarna. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Nagranie z tego występu stało się internetowym przebojem. Czarnecka jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu i jest członkinią Gangu Śródmieście. W 2014 roku artystka wydała EP-kę „Córka”, która została ciepło przyjęta przez słuchaczy. W kwietniu 2018 roku miał swoją premierę album „Solarium 2.0” – promowany singlami „Anaruk” i „Mój pokój” – będący swoistą kontynuacją opowieści rozpoczętej na debiutanckim krążku. Album to coś więcej niż zwykły krążek CD z muzyką – to rejestracja z niepokoju dziewczyny, która urodzona w roku 89 próbuje nie dać się porwać zdradliwym falom kapitalistycznej rzeczywistości. Płytę promowała trasa koncertowa „Solarium 2.0 18/19”. Aktualnie artystka pracuje nad nową płytą, której pierwsze echa można usłyszeć na koncertach.

Terrific Sunday

Terrific Sunday

Pochodzący z Poznania zespół indie rockowy. Na koncie mają występy na wielu ważnych festiwalach, w tym: Main Stage na Open'er Festival, Orange Warsaw Festival, Jarocin Festiwal, Behind The Trees. Mieli przyjemność zagrać u boku takich artystów jak: Nothing But Thieves, Artur Rojek, Hey, Muchy czy Happysad. Ponadto zespół wygrał konkurs Skoda Auto Muzyka, dzięki któremu zagrał w koncertowymstudiu Programu III Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Terrific Sunday tworząc swój materiał inspirują się szeroko pojętą muzyką niezależną. Wypadkową doświadczeń i inspiracji chłopaków są dwie EP-ki: Terrific Sunday EP oraz Tonight EP, wydane własnym sumptem. Nad ich produkcją czuwał wokalista zespołu – Piotr Kołodyński. Dzięki nim na polskim rynku muzycznym grupa funkcjonuje jako silny głos muzyki alternatywnej. Wydawnictwa zostały świetnie przyjęte zarówno przez fanów, jak i przez krytykę. Zostali wyróżnieni przez Bretta Morgena, reżysera „Cobain: Montage of Heck”, podczas Krakow Film Festival 2015. Pierwszym krokiem do profesjonalnej kariery był kontrakt podpisany z Sony Music Poland. W 2015 roku ukazał się debiutancki singiel zatytułowany „Bombs Away”, do którego teledysk kręcony był w Barcelonie. Produkcją pierwszej płyty poznaniaków zajął się Marcin Bors– jeden z najbardziej rozchwytywanych i utalentowanych polskich producentów. Zespół dostał nominację do Fryderyków w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” za album „Strangers, Lovers”. W 2017 roku kwartet wydał pierwszy singiel w języku polskim pt. „Bałtyk”, który został doceniony przez krytyków. W klipie do singla w roli głównej wystąpił Tomek Goehs, perkusista zespołu Kult. W kwietniu premierę miał nowy singiel – „Amok”, zapowiadający planowaną na jesień drugą płytę zespołu.Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.