Katowice Męskie Granie 2019


Galeria


Scena Główna

RALPH KAMINSKI

RALPH KAMINSKI

Po świetnie przyjętym debiucie „m o r z e” czas zmienić kierunek i rozpocząć nowy rozdział. Ralph wraz z My Best Band In The World ponownie porwą publiczność na pokład, ale tym razem statek będzie kosmiczny.

Tribute to 2+1: Ania Rusowicz + Goście

Tribute to 2+1: Ania Rusowicz + Goście

Ania Rusowicz - polska wokalistka, zdobywczyni czterech Fryderyków (m.in. dla Wokalistki Roku i Album Roku Pop), kompozytorka, tekściarka, ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60-tych i 70-tych w Polsce, nagrywając cztery płyty w stylu retro, z których dwie uzyskały status złotych. Koncerty w Polsce i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem, a kierowane są do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego. Ania Rusowicz występowała w projektach muzycznych m.in z Wojtkiem Mazolewskim czy Raz Dwa Trzy, a sama stworzyła projekt Flower Power z Gośćmi, w którym brali udział m. in. Dawid Podsiadło i Tomasz Organek. Flower Power został zarejestrowany na DVD i wydany w 2015 roku. W roku 2017 premierę miała kolejna płyta Ani pod tajemniczą nazwą niXes, z którym wystąpiła m. in. na scenie Męskiego Grania. Lata 60-te i 70-te, jak pokazuje historia, nigdy nie wyjdą z mody. Z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje, a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style, czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu. Rusowicz i Goście = Dwa Plus Jeden to projekt pod dyrekcją Ani, której na scenie towarzyszyć będą m.in. Bela Komoszyńska, Marcelina, Grubson, Czesław Mozil i Mrozu.

Mazolewski / Porter

Mazolewski / Porter

Wspólny album dwóch bezkompromisowych osobowości polskiej sceny ma szansę stać się jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń sezonu. Z jednej strony John Porter, Anglik, który w latach 70-tych wybrał Polskę na swój dom, znalazł się w pierwszym składzie Maanamu, grał ballady Cohena z Maciejem Zembatym, nagrał kultowe płyty z zespołem Porter Band, solowe i w duecie z Anitą Lipnicką. Z drugiej strony Wojtek Mazolewski– człowiek, którego muzyka stanowi jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych, niestrudzony propagator jazzu, grywający na całym świecie ze składami Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet. Muzyczne drogi obu artystów skrzyżowały się po raz pierwszy podczas nagrywania albumu Wojtka zatytułowanego „Chaos Pełen Idei”. Od pierwszej minuty sesji nagraniowej okazało się, że obaj artyści rozmawiają tym samym muzycznym językiem. Kolejne miesiące w trasie, próby i koncerty zaowocowały nowymi pomysłami na utwory. Ich wspólny album „Philosophia” ukazał się 24 maja, a promują go single „Don'tAsk Me Questions” i „Strangers”. Duet Mazolewski \ Porter to połączenie klasyki z nowoczesnością, rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek. Skład Mazolewski/Porter uzupełniają znakomici muzycy: Piotr „Rubens” Rubik (gitara) i Tomek „Harry” Wadowski (perkusja).

LAO CHE

LAO CHE

Zespół LAO CHE powstał w 1999 roku w Płocku. Trudno jednoznacznie sklasyfikować muzykę, którą grają – to mieszanka rocka, muzyki elektronicznej, jazzu. Mają na koncie siedem studyjnych albumów. Trzy z nich uzyskały status Złotej Płyty, dwa kolejne pokryły się platyną. Laureaci wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Fryderyków (oba w kategorii Album Roku Rock), Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego – „Mateusz” czy Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Ich ostatnia płyta, wydana na początku ubiegłego roku nosi tytuł „Wiedza o Społeczeństwie”. Na krążku sięgają do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych, które podane zostały jednak w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych.

Maria Peszek

Maria Peszek

Jedna z najbardziej wyrazistych polskich artystek po dwóch latach wraca na scenę Męskiego Grania. Jej poprzedni, niezwykle energetyczny występ na warszawskim koncercie (sierpień 2017) na długo zapadł w pamięć fanów. W tym roku charyzmatyczna wokalistka znów szykuje coś wyjątkowego – na wszystkich swoich trzech koncertach zaprezentuje repertuar wybrany specjalnie na Męskie Granie. Maria Peszek to wokalistka, performerka, autorka tekstów, aktorka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem i Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała cztery albumy solowe: „Miasto mania” (2005), „Maria Awaria” (2008), „Jezus Maria Peszek” (2012) i „Karabin” (2016). Każdy z nich wywoływał burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem, stając się platynowym i podwójnie platynowym. Łącznie albumy sprzedały się w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy i uczyniły z Marii Peszek jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Określana jako „koncertowe zwierzę” artystka zagrała ponad 400 entuzjastycznie odebranych koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach. Laureatka prestiżowych nagród między innymi: Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdech Gazety Wyborczej i Fenomenu Przekroju. Przez pięć lat prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program — Radio Maria. Autorka przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych, niejednokrotnie wstrząsających polską opinią publiczną, Maria Peszek wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w przestrzeni publicznej.

ØRGANEK

ØRGANEK

Formacja ØRGANEK powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako power trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze w tym samym roku grupa wydała swój debiutancki album – „Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce, zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W październiku 2016 roku ukazał się drugi album grupy – „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu, a z drugiej – niezaprzeczalny krok naprzód. Na płycie zespół po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX wieku, ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej, dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W 2017 roku zespół ØRGANEK otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku Rock” za płytę „Czarna Madonna” oraz w kategorii „Utwór Roku” za piosenkę „Mississippi w Ogniu”.

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

Scena Ż

Bibobit

Bibobit

Jesteśmy w pełnej wolności z naszymi wyborami i przebiegiem muzycznej drogi. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje.” Tak mówi o sobie duet producencki: Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch – założyciele zespołu, których inspiruje i jednoczy jazz, funk, oraz muzyka hip-hop w różnym stężeniu. Uwielbiają improwizację i świadomie przekraczają granice gatunkowe, co podkreśla tytuł ich debiutanckiego albumu „Podróżnik”. Powstali po to, aby grać na żywo. Do tej pory wystąpili na wielu festiwalach i zagrali przed Keyonem Harroldem czy Michałem Urbaniakiem. Swoją wyprawę rozpoczęli od utworu „Plotka”. Wzięła w nim udział Urszula Dudziak, która o twórczości Bibobitu mówi: „W tej muzyce jest wolność”!

THE PAU

THE PAU

THE PAU to realizacja punkowej idei „zrób to sam” – jednoosobowy projekt Pauliny, która komponuje, robi bity, gra na gitarze, pisze i śpiewa teksty. W ciągu ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Holandii, Izraelu oraz na Ukrainie, Litwie i Słowacji. W 2017 roku w założonym przez siebie wydawnictwie MIĘTY POLE wydała debiutancką płytę pt. „Ku”. W 2018 roku czeska wytwórnia JODKA RECORDS wydała kasetę z tym samym materiałem. Latem 2019 roku ukaże się winylowa wersja „Ku” wydana przez czeską wytwórnię Piper Records. Jesienią 2019 roku ukaże się natomiast płyta z nowym materiałem pt. „RAJ”, a Paulina wyruszy w dalszy ciąg trasy koncertowej, która nie skończy się nigdy.

Kasia Lins

Kasia Lins

Wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Wykonuje muzykę autorską, którą najtrafniej określić można jako nostalgiczny alt pop z wyraźnie słyszalnymi wpływami soulu i rocka. W 2018 roku zadebiutowała długogrającym albumem pt. „Wiersz ostatni”. Płyta przepełniona jest charakterystycznymi, porywającymi harmoniami wokalnymi, przestrzennymi gitarami i emocjonalnymi tekstami. Artystka odważnie sięga też po oryginalne instrumenty takie jak oud (instrument przypominający lutnię) czy Wurlitzer (rodzaj pianina elektrycznego). Debiutancki album promował m.in. klimatyczny singiel „Dawno” nagrany wspólnie z Łukaszem Lachem z zespołu L. Stadt. Duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój jej muzyki odczuwalny jest szczególnie podczas koncertów. Współkompozytorami utworów są Michał Lange i Karol Łakomiec, za produkcję odpowiadają Marcin Bors oraz Michał Lange. Kasia Lins ma za sobą koncerty m.in. na festiwalu Open'er, Scenie Alternatywnej na Festiwalu w Opolu, Festiwalu Off Camera czy podczas pierwszej trasy klubowej jesienią 2018. Artystka otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w dwóch kategoriach – Album roku pop alternatywny i Autor roku.

Bluszcz

Bluszcz

Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy powstały w 2016 roku z inicjatywy dwóch braci Jarka i Romka Zagrodnych. –„Na początku był to mój solowy projekt, nawet nie miał nazwy. W 2016 roku zaprosiłem do współpracy mojego brata Romka, gitarzystę. We dwójkę dopracowaliśmy moje numery”– mówi o początkach zespołu Jarek, wcześniej współtwórca zespołu Atlas Like, a także perkusista Oxford Drama. Zespół Bluszcz porusza się w klimatach muzyki synth-wave, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80., z wyraźnymi wpływami post-punku. Duet zadebiutował albumem „Junior” wydanym nakładem wytwórni Brennnessel Records w 2017 roku. Wydawnictwo w całości zostało zarejestrowane w domu. Tego samego roku Bluszcz zagrał swój pierwszy koncert występując na OFF Festivalu w Katowicach. Później były występy klubowe, a także koncert podczas ubiegłorocznej edycji Open'er Festival w Gdyni. W 2018 roku zespół otrzymał nominację od wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej do nagrody WARTO w kategorii Muzyka. W kwietniu 2019 roku zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany „W Naszych Domach”, tym razem w całości nagrany w języku polskim. Promują go single „Retman” oraz „Nie Ma Ich”. Album został wydany przez wydawnictwo Seszele Records.Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.