Katowice Męskie Granie 2019


Galeria


Scena Główna

RALPH KAMINSKI

RALPH KAMINSKI

RALPH KAMINSKI to wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy autorską muzykę z pogranicza popu alternatywnego. Ralph jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, studiował również na Muzycznym Uniwersytecie CODARTS w Rotterdamie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011, czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2019 roku RALPH KAMINSKI zdobył Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Złotego Tukana oraz Tukana Publiczności podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2020 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz tytuł „Mężczyzny roku” polskiego wydania magazynu „Glamour”. Współpracował min. z Natalią Przybysz, Quebonafide, zespołem Coma, Kwiatem Jabłoni, Darią Zawiałow, Natalią Szroeder. Premiera drugiej płyty Ralpha pt: „Młodość” miała premierę 22 listopada 2019 r. i spotkała się z doskonałym przyjęciem zarówno jego fanów, jak i recenzentów muzycznych. Album był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa, a sam Ralph otrzymał nominację w kategorii Producent Muzyczny Roku. Z „Młodości” pochodzą single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”, „Autobusy” oraz najnowszy z nich – „2009”.

Tribute to 2+1: Ania Rusowicz + Goście

Tribute to 2+1: Ania Rusowicz + Goście

Ania Rusowicz - polska wokalistka, zdobywczyni czterech Fryderyków (m.in. dla Wokalistki Roku i Album Roku Pop), kompozytorka, tekściarka, ale przede wszystkim osoba, która na nowo przywróciła styl i muzykę lat 60-tych i 70-tych w Polsce, nagrywając cztery płyty w stylu retro, z których dwie uzyskały status złotych. Koncerty w Polsce i zagranicą, programy, sesje i wywiady w jej wykonaniu zawsze charakteryzują się niebywałym stylem i smakiem, a kierowane są do odbiorcy nietuzinkowego i wymagającego. Ania Rusowicz występowała w projektach muzycznych m.in z Wojtkiem Mazolewskim czy Raz Dwa Trzy, a sama stworzyła projekt Flower Power z Gośćmi, w którym brali udział m. in. Dawid Podsiadło i Tomasz Organek. Flower Power został zarejestrowany na DVD i wydany w 2015 roku. W roku 2017 premierę miała kolejna płyta Ani pod tajemniczą nazwą niXes, z którym wystąpiła m. in. na scenie Męskiego Grania. Lata 60-te i 70-te, jak pokazuje historia, nigdy nie wyjdą z mody. Z tych dwóch doskonałych dekad można garściami czerpać inspiracje, a dodając do tego nutę nowoczesności tworzą się nowe trendy i style, czyli muzyka vintage'owa w nowoczesnym wydaniu. Rusowicz i Goście = Dwa Plus Jeden to projekt pod dyrekcją Ani, której na scenie towarzyszyć będą m.in. Bela Komoszyńska, Marcelina, Grubson, Czesław Mozil i Mrozu.

Mazolewski / Porter

Mazolewski / Porter

Wspólny album dwóch bezkompromisowych osobowości polskiej sceny ma szansę stać się jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń sezonu. Z jednej strony John Porter, Anglik, który w latach 70-tych wybrał Polskę na swój dom, znalazł się w pierwszym składzie Maanamu, grał ballady Cohena z Maciejem Zembatym, nagrał kultowe płyty z zespołem Porter Band, solowe i w duecie z Anitą Lipnicką. Z drugiej strony Wojtek Mazolewski– człowiek, którego muzyka stanowi jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych, niestrudzony propagator jazzu, grywający na całym świecie ze składami Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet. Muzyczne drogi obu artystów skrzyżowały się po raz pierwszy podczas nagrywania albumu Wojtka zatytułowanego „Chaos Pełen Idei”. Od pierwszej minuty sesji nagraniowej okazało się, że obaj artyści rozmawiają tym samym muzycznym językiem. Kolejne miesiące w trasie, próby i koncerty zaowocowały nowymi pomysłami na utwory. Ich wspólny album „Philosophia” ukazał się 24 maja, a promują go single „Don'tAsk Me Questions” i „Strangers”. Duet Mazolewski \ Porter to połączenie klasyki z nowoczesnością, rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek. Skład Mazolewski/Porter uzupełniają znakomici muzycy: Piotr „Rubens” Rubik (gitara) i Tomek „Harry” Wadowski (perkusja).

LAO CHE

LAO CHE

Zespół LAO CHE powstał w 1999 roku w Płocku. Trudno jednoznacznie sklasyfikować muzykę, którą grają – to mieszanka rocka, muzyki elektronicznej, jazzu. Mają na koncie siedem studyjnych albumów. Trzy z nich uzyskały status Złotej Płyty, dwa kolejne pokryły się platyną. Laureaci wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Fryderyków (oba w kategorii Album Roku Rock), Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego – „Mateusz” czy Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Ich ostatnia płyta, wydana na początku ubiegłego roku nosi tytuł „Wiedza o Społeczeństwie”. Na krążku sięgają do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych, które podane zostały jednak w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych.

Maria Peszek

Maria Peszek

Maria Peszek – wokalistka / aktorka / autorka tekstów / performerka Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała cztery albumy solowe: „miasto mania” (2005), „Maria Awaria” (2008), „Jezus Maria Peszek” (2012), „Karabin” (2016). Każdy z nich wywoływał burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem, stając się platynowym i podwójnie platynowym, łącznie sprzedając się w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy i czyniąc Marię Peszek jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Określana jako „koncertowe zwierzę” Maria Peszek zagrała ponad 400 entuzjastycznie odebranych koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach. Laureatka prestiżowych nagród między innymi: Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdech „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Przez pięć lat prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program — Radio Maria. Autorka przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych, niejednokrotnie wstrząsających polską opinią publiczną, Maria Peszek wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej.

ØRGANEK

ØRGANEK

ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do chwili obecnej zespół wydał dwie płyty długogrające („Głupi” w 2014 – nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Rock oraz „Czarna Madonna” w 2016 – Fryderyki 2017 w kategorii Album Roku Rock oraz Piosenka Roku) – obydwa albumy uzyskały status platynowej płyty. W latach 2016 – 2017 zespół był trzonem Męskie Granie Orkiestry i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek. W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał do chwili obecnej kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Francja, Anglia, Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Bułgaria), ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków. Jego piosenki zajmują czołowe miejsca na listach przebojów polskich rozgłośni radiowych. ØRGANEK jest również stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in. Woodstock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Męskie Granie, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Green Festival i wiele innych). Pod koniec marca 2019 roku, zespół ØRGANEK wydał dwupłytową, platynową reedycję albumu „Czarna Madonna”. Wydawnictwo zawiera dwa premierowe utwory, między innymi „Niemiłość” oraz inne piosenki kojarzące się z działalnością zespołu wcześniej niepublikowane, co jednocześnie można będzie potraktować jako podsumowanie pięcioletniej działalności oraz wstęp do nowego etapu, który grupa chce zacząć nowym albumem planowanym na przełom tego roku. W roku 2020 pomimo pandemii zespół wydał dwa single promujące nowy album. Pierwszy singiel nosił tytuł „POGO”. Drugi singiel pt. „WALCZ” stał się częścią kampanii stworzonej przy współpracy zespołu ØRGANEK oraz fundacji CZŁOWIEK wspierającej osoby w kryzysie psychicznym. Dzięki tej współpracy powstała pierwsza w Polsce mapa wsparcia – www.mapawsparcia.pl, na której podane są wszystkie adresy placówek, które bezpłatnie wspierają osoby w kryzysie psychicznym. Wiosną roku 2021 zespół ØRGANEK planuje wydać trzeci singiel z albumu, którego premiera jest planowana na jesień 2021.

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

Scena Ż

Bibobit

Bibobit

Jesteśmy w pełnej wolności z naszymi wyborami i przebiegiem muzycznej drogi. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje.” Tak mówi o sobie duet producencki: Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch – założyciele zespołu, których inspiruje i jednoczy jazz, funk, oraz muzyka hip-hop w różnym stężeniu. Uwielbiają improwizację i świadomie przekraczają granice gatunkowe, co podkreśla tytuł ich debiutanckiego albumu „Podróżnik”. Powstali po to, aby grać na żywo. Do tej pory wystąpili na wielu festiwalach i zagrali przed Keyonem Harroldem czy Michałem Urbaniakiem. Swoją wyprawę rozpoczęli od utworu „Plotka”. Wzięła w nim udział Urszula Dudziak, która o twórczości Bibobitu mówi: „W tej muzyce jest wolność”!

THE PAU

THE PAU

THE PAU to realizacja punkowej idei „zrób to sam” – jednoosobowy projekt Pauliny, która komponuje, robi bity, gra na gitarze, pisze i śpiewa teksty. W ciągu ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Holandii, Izraelu oraz na Ukrainie, Litwie i Słowacji. W 2017 roku w założonym przez siebie wydawnictwie MIĘTY POLE wydała debiutancką płytę pt. „Ku”. W 2018 roku czeska wytwórnia JODKA RECORDS wydała kasetę z tym samym materiałem. Latem 2019 roku ukaże się winylowa wersja „Ku” wydana przez czeską wytwórnię Piper Records. Jesienią 2019 roku ukaże się natomiast płyta z nowym materiałem pt. „RAJ”, a Paulina wyruszy w dalszy ciąg trasy koncertowej, która nie skończy się nigdy.

Kasia Lins

Kasia Lins

Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album „Wiersz Ostatni”, który spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy oraz dziennikarzy. Jej ostatni album „Moja wina” (maj 2020) to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. „Moja wina” w sposób rytualny, wykorzystując niekiedy liturgiczny dialekt, obserwuje manię kultu, dzieli się wątpliwościami, snuję opowieść o mocach i słabościach. „Moja wina” to odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. Mszalny charakter muzyki toczy walkę ze świeckim wydźwiękiem treści. W lipcu 2020 Kasia Lins opublikowała w internecie „Czego dusza pragnie” [live show], materiał zdobył świetne recenzje i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy. Czego dusza pragnie to pierwsze tego typu wydarzenie koncertowo-teatralno-filmowe. Audiowizualne doświadczenie, świeże podejście do komunikacji z widzami i formy, jaką może przybrać koncert grany na żywo. W 2019 Kasia Lins była dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku Pop Alternatywny oraz Autor Roku. W 2020 została laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Otrzymała także nominację do Nagrody Kulturalnej Onetu i Miasta Kraków – O! Lśnienia 2021. Kasia Lins otrzymała też nominację do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za płytę „Moja Wina”. Jej muzykę, koncerty i klipy charakteryzuje duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój.

Bluszcz

Bluszcz

Bluszcz to wrocławski duet elektroniczno-gitarowy tworzony przez dwóch braci – Jarka i Romka Zagrodnych. Zespół porusza się w klimatach muzyki gitarowo-elektronicznej, czerpiąc z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80' z wyraźnymi wpływami post-punku. Zespół zadebiutował albumem „Junior” wydanym przez Brennnessel Records. Swój pierwszy koncert Bluszcz zagrał na OFF Festivalu w Katowicach. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugi album długogrający zatytułowany „W Naszych Domach” tym razem w całości nagrany w języku polskim. Zespół na swoim koncie ma występy na takich festiwalach jak Open’er czy Męskie Granie. We wrześniu 2020 r. zespół powrócił z trzecim krążkiem zatytułowanym Kresz łączącym współczesność z brzmieniem klasycznych polskich piosenek lat '80 i '90.Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.